rgc
18 بهمن 1401 - 15:18

ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی در آستانه بهره‌برداری

سخنگوی وزارت صمت گفت: با سرمایه‌گذاری ۵.۲ میلیارد دلاری ایرانی ترین فاز پارس جنوبی در آستانه بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس امید قالیباف با اشاره به سرمایه‌گذاری 5.2 میلیارد دلاری، گفت: فاز ۱۴ پارس جنوبی با طراحی ، ساخت و اجرای ۱۰۰ درصد ایرانی توسط شرکتهای تابعه وزارت صمت آماده بهره برداری شد.
وی تاکید کرد با بهره برداری از این فاز روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین،۲۹۰۰ تن LPG, گوگرد به میزان ۴۰۰ تن،۷۷ هزار بشکه میعانات گازی و سالانه یک میلیون تن اتان جهت خوراک واحدهای پتروشیمی تولید می شود.
مشاور وزیر صمت افزود: ارزش افزوده محصولات فاز ۱۴ روزانه ۱۵ میلیون دلار است که با بهره برداری رسمی از این فاز در اواخر بهمن یا اوایل اسفند نصیب کشور می شود.
قالیباف بیان داشت: طراحی و مهندسی ، نصب و اجرا و راه اندازی فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی ۱۰۰ درصد ایرانی و با محوریت شرکت‌های تابعه وزارت صنعت،معدن و تجارت انجام شده است که در مقایسه با داخلی سازی ۴۲ درصدی در فاز ۴ و ۵ این میدان رشد توانمندی داخلی را نشان میدهد.
سخنگوی صمت در مورد وسعت طرح فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: ۲۱۱ کیلومتر خط لوله ۳۲ اینچ زیر بستر دریا، ساخت و نصب ۴ سکوی دریایی،حفر ۴۴ حلقه چاه و طراحی،ساخت و راه اندازی پالایشگاه این فاز با سرمایه گذاری ۲.۷ میلیارد دلار بخشی از اقدامات انجام شده در فاز ۱۴ پارس جنوبی است.

پایان پیام/ 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025043