rgc
18 بهمن 1401 - 16:31

ابلاغ استخدام ۲۵۰۰۰ نیروی انسانی در وزارت بهداشت تا چند روز آینده

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: با رایزنی‌‌هایی که امسال با سازمان برنامه و امور استخدامی داشتیم، استخدام ۲۵ هزار نیرو مورد توافق قرار گرفت که ظرف چند روز آینده ابلاغ می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهروز رحیمی در نشست خبری که به مناسبت فرارسیدن دهه فجر برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش اصحاب رسانه در راستای آگاهی‌بخشی به جامعه، اظهار کرد: لازمه تعامل مناسب با رسانه‌ها، صداقت است و ما نیز سعی در انعکاس حقیقی مفاهیم و مطالب داریم. چنانچه اعتماد متقابل بین مسئولین و رسانه‌ها وجود داشته باشد و مفاهیم به درستی منتقل شود، باور جمعی و اعتماد عمومی در سطح جامعه نیز افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری درخصوص جهاد تبیین، بخش اعظم این رسالت را برعهده رسانه‌ها عنوان و تصریح کرد: حوزه سلامت، حوزه‌ای گسترده بوده و بسیاری از مولفه‌ها را شامل می‌شود با وجود برخی چالش‌ها و کاستی‌‌ها در حوزه سلامت، این حوزه را به گفتمان، نقد و کار کارشناسی می‌سپاریم، چراکه این اقدام منجر به شناخت نقاط ضعف و در نتیجه رشد و ارتقا می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با بیان اینکه نظام سلامت در 44 سال گذشته بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، موفقیت‌ها و دستاوردهای گرانقدری به دست آورده است، گفت: حوزه سلامت در ساختار مختلف کشور، اعم از بهداشت، درمان، آموزش، پژوهش، توسعه و سایر حوزه‌ها، موفقیت‌های زیادی داشته است، اما حوزه آموزش و ادغام آن در نظام سلامت، نقطه عطفی در پیشرفت و توسعه سایر حوزه‌ها به شمار می‌رود.

رحیمی با بیان اینکه "منابع انسانی" مهمترین بخش در حوزه توسعه محسوب می‌شود، ادامه داد: ارزشمندترین سرمایه‌های ما در بخش منابع انسانی هستند، اکنون 600 هزار نفر نیروی انسانی داریم که در سراسر کشور خدمت ارائه می‌دهند. در کشورمان نقطه ای و یا جمعیتی وجود ندارد که توسط نیروهای بهداشت و درمان، خدمت دریافت نکنند.

تدوین سند جامع مدیریت نیروی انسانی

وی گفت: در حوزه منابع انسانی چند اقدام انجام شد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تدوین سند جامع مدیریت نیروی انسانی و ایجاد نقشه راه تا افق 1404 برای اولین بار، اشاره کرد.

رحیمی به برگزاری آزمون‌های بدو خدمت با حضور 31 هزار نفر از کارکنان در سال جاری اشاره کرد و گفت: در زمینه آموزش کارکنان، بر روی مبحث جانشین ‌پروری و تربیت نسل جوان از مدیران حوزه سلامت در آینده، تاکید داریم و در این زمینه بیش از 100 دوره پودمانی در سراسر کشور برگزار شده است.

تبدیل وضعیت 70 هزار نفر مشمولین قانون تبدیل وضعیت ایثارگران

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درخصوص تبدیل وضعیت و ایجاد امنیت شغلی خاطرنشان کرد: در این راستا، بیش از 70 هزار نفر از همکاران ایثارگر ما تبدیل وضعیت شدند. در عین حال در زمینه جذب، فراخوان و استخدام با رایزنی‌‌هایی که امسال با سازمان برنامه و امور استخدامی داشتیم، استخدام 25 هزار نیرو مورد توافق قرار گرفت که ظرف چند روز آینده ابلاغ می‌شود.

وی افزود: تلاشمان این است که با اولویت بومی گزینی در سراسر کشور نیروها را جذب کنیم تا در مراکز جدید الاحداث در حوزه بهداشت و درمان، فوریت‌‌های پزشکی، مراکز زایمان طبیعی و ناباروری، به خدمت مشغول شوند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درخصوص جذب مجدد بهورز، گفت: امسال حدود 4000 نیروی بهورز به منظور ارتقای نظام شبکه و زیرساخت‌‌های پزشک خانواده، جذب می‌شوند. تعیین تکلیف پرونده 296 شهید مدافع سلامت که در دوران کرونا جان خود را از دست دادند نیز انجام شد.

وی گفت: یکی از اقدامات اساسی تامین و تثبیت منابع پایدار در نظام سلامت بود. مهمترین بخش بحث پایدار کردن منبع مهم یک درصد ارزش افزوده بود که با همکاری دولت و سازمان برنامه و مجلس، در سال 1402، به عنوان یکی از منابع اصلی و پایدار در نظام سلامت تثبیت شد و دولت هم به تکالیف قانونی خودش عمل کرد و با همراهی خوبی که سازمان برنامه داشت، توانستیم وضعیت حوزه بهداشت را بهبود ببخشیم. همچنین در مسیر تامین بودجه تلاش کردیم که منابع تملک دارایی سرمایه‌ ای را بتوانیم به نحو احسن و به بهترین شکل مدیریت کنیم.

بهره‌برداری از 10 هزار و 800 تخت بیمارستانی در سال جاری

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت ادامه داد: درحال حاضر، بیش از 5400 پروژه بهداشتی و درمانی در سراسر کشور و نزدیک به 51 هزار تخت بیمارستانی در دست ساخت داریم که 10 هزار و 800 مورد آن تجهیز و آماده شده و طی یکسال اخیر تحویل داده شده است.

وی گفت: همچنین، 1260 پروژه حوزه سلامت آماده و تحویل داده شده و با برنامه‌ ریزی منسجم با دولت، 72 پروژه اصلی و مهم در کشور هم در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

رحیمی گفت: مهم ‌تر از افتتاح پروژه‌‌های درمانی، کار منسجمی در حوزه زیرساختی سلامت انجام شد که در دستور کار قرار گرفتن اتمام 2000 پروژه بهداشتی شامل خانه‌‌های بهداشت، مراکز جامع سلامت، مراکز سلامت شهری و روستایی در سراسر کشور بود که تا پایان سال مالی دولت به بهره‌برداری می‌رسد و بخشی از آن هم تا پایان امسال انجام می‌شود. آماده‌سازی زیرساخت منابع فیزیکی برای اجرای پزشکی خانواده و نظام ارجاع نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به استفاده از فرصت‌های اقتصادی بیرون از نظام بودجه‌‌ای سلامت، گفت: با فرصتی که دولت ایجاد کرد وام بانک جهانی محقق شد و با مشارکت بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی، 90 میلیون دلار نهایی شد. این وام برای مقابله و مبارزه با کرونا و بیماری‌های نوپدید بود و باید تجهیزات مرتبط با کرونا و زیرساخت‌‌ها برای مقابله با بیماری‌‌های نوپدید آینده باشد که بخش زیادی از آن هم برای تجهیزات آزمایشگاهی هزینه می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با تاکید بر مشارکت بخش خصوصی در حوزه توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت، از رونمایی داشبوردهای مدیریتی نظام مالی تمام دانشگاه‌‌های علوم پزشکی به منظور افزایش انضباط مالی، خبر داد و با اشاره به اقدامات انجام شده در قالب قانون جوانی جمعیت، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف ما توجه به قانون جوانی جمعیت و اجرای درست آن است و در این زمینه، آیین‌ نامه‌های تدوین شده بازنویسی و اصلاح شدند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025308